Publikacja 2018-11-22


W co inwestować, żeby zarabiać? W co zainwestować, żeby nie stracić?

 

W co inwestować oszczędności? W co zainwestować własne pieniądze, żeby ich nie stracić? Przed takim dylematem stają osoby, które zgromadziły kapitał i chciałyby go gdzieś ulokować. Najlepiej w coś co przyniesie im zysk lub inne wymierne korzyści. Tylko jak wybrać ten właściwy i skuteczny, jeśli dzisiejsze czasy oferują tak wiele różnych możliwości inwestowania?

 

w_co_inwestować_penthaus.jpg

 

W co, gdzie i jak możemy inwestować?

W ostatnich latach coraz więcej Polaków uświadomiło sobie potrzebę inwestowania w przyszłość. Bez wątpienia ogromny wpływ na to ma sytuacja gospodarcza naszego kraju oraz polepszająca się sytuacja ekonomiczna w polskich domach. Rozwija się Polska, a więc rozwijają się również jej mieszkańcy. Idąc przykładem osób mieszkających na Zachodzie, którzy od wielu lat powiększają swój majątek inwestując w różne sektory, również my zaczęliśmy chętniej lokować nasze oszczędności. Czasy, w których ilość zgromadzonej gotówki miała znaczenie, dawno minęły. W dobie dzisiejszych nisko oprocentowanych lokat bankowych trzymanie pieniędzy na koncie nie ma większego sensu. Wiadomo, dobrze, jeśli je mamy, gdyż w razie potrzeby zawsze możemy z nich skorzystać, jednak patrząc w perspektywie długofalowej pieniądze znajdujące się na koncie nie przynoszą nam prawie żadnych korzyści. Dlatego też w nas samych pojawia się wewnętrzna potrzeba i chęć ich zainwestowania. Tylko pojawia się pytanie w co? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze instrumenty inwestycyjne:

 

Najpierw wiedza, później inwestycja!

Nigdy w odwrotną stronę, gdyż możesz wszystko stracić - to jedna z zasad dobrego inwestowania. Chcąc to właściwie robić zdobądź najpierw odpowiednią wiedzę, a następnie zainwestuj z głową - „Im więcej wiesz tym większą masz kontrolę” – napisał w jednej ze swoich książek Jeffery Deaver. Bez wątpienia każda inwestycja niesie za sobą ryzyko, które można zminimalizować poprzez dogłębne poznanie instrumentu, w którym chcemy ulokować nasz kapitał. Jeden jest bardziej ryzykowny, inny mniej. Jeden przynosi szybsze zyski, a inny wymaga czasu i cierpliwości. Który z nich jest najlepszy? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jedna osoba woli inwestować w nieruchomości, inna w kryptowaluty, a jeszcze inna lubi grać na giełdzie. Jednak obszar działalności w jakim pracujemy utwierdził nas w przekonaniu, że inwestowanie w nieruchomości to dobra i bezpieczna forma lokowania własnego kapitału.

 

Inwestowanie w nieruchomości - klasyczna forma pomnażania majątku

Inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najstarszych, najbezpieczniejszych i najlepszych form lokowania własnych oszczędności. Od zarania dziejów ludzie inwestują w rynek nieruchomości, wciąż powiększając swój majątek. Już w dawnych czasach o zamożności ludzi świadczyły nieruchomości jakie de facto posiadali – ile mieli hektarów ziemi i jak dużą mieli posiadłość. Niestety w tamtych okresach inwestowanie w nieruchomości zarezerwowane było przede wszystkim dla ludzi bardzo zamożnych, którym sytuacja ekonomiczna na to pozwala. Z biegiem czasu oraz rozwojem technologii rynek ten, tak jak i inne sektory gospodarki zmieniał się i rozwijał, co spowodowało nie tylko powiększenie ilości nieruchomości dostępnych na rynku, ale przede wszystkim zwiększyła się ich różnorodność oraz przeznaczenie. W dzisiejszych czasach dysponując odpowiednim kapitałem lub zdolnością kredytową, można bez problemu pozwolić sobie na zakup działki, lokalu użytkowego, mieszkania lub apartamentu.

 

inwestowanie_w_nieruchomości.jpg

   

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Każda osoba inwestująca chciałaby, aby zainwestowane pieniądze zwróciły się kiedyś z zyskiem. Stosunek ryzyka do zysku w przypadku nieruchomości jest niski. Jeśli kupowaną nieruchomość dokładnie sprawdzimy pod kątem prawnym oraz przy okazji za nią nie przepłacimy to jest niemal pewne, że za kilka lat sprzedamy ją z zyskiem, gdyż jej wartość z roku na rok będzie rosła. Inwestując w mieszkanie lub lokal użytkowy, możemy go wynajmować i czerpać z tego tytułu dodatkowe korzyści finansowe, które w przypadku jego sprzedaży będą podwójne – z jednej strony zyskujemy na różnicy za jaką nieruchomość kupiliśmy i za jaką ją sprzedaliśmy (wiadomo dochodzą jeszcze kwestie podatkowe z którymi spokojnie można sobie poradzić- więcej można przeczytać tutaj), a z drugiej przez cały ten okres zarabialiśmy na jej wynajmie co doskonale wpisuje się w model biznesowy kup i zarabiaj. W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju nieruchomości, który w ostatnich latach zyskuje w naszym kraju na popularności, dając dodatkową możliwość realizowania własnych planów urlopowych, a mianowicie apartamenty wakacyjne.

 

Moda na apartamenty rozgrzewa rynek nieruchomości

Apartamenty wakacyjne doskonale wpisują się w obecne trendy inwestycyjne Polaków, którzy bardzo chętnie inwestują w tego typu nieruchomości zarówno nad morzem, jak i w górach. Model biznesowy kup, wypoczywaj i zarabiaj, doskonale się tam sprawdza przynosząc właścicielowi zyski z wynajmu oraz dając dodatkową możliwość spędzania wolnego czasu we własnym apartamencie. Jeszcze coś co do niedawna było marzeniem wielu z nas trudnym do spełnienia, dziś jest realnym marzeniem możliwym do zrealizowania. Skąd taka zmiana? Ludzie zobaczyli, że na apartamentach po pierwsze można zarabiać, a po drugie są to nieruchomości, które znacząco z roku na rok zyskują na wartości. Jak pokazują statystyki osoby, które zainwestowały w apartament 10 lat temu, mogą go dziś sprzedać prawie za dwukrotność tej kwoty, którą wtedy zapłacili, a jeśli apartament przez cały ten czas był w ciągłym wynajmie to można tylko sobie wyobrazić, jak trafna i dobra była to inwestycja.

 

Apartamenty towarem luksusowym nad morzem

Każdy, kto planuje zainwestować w apartament nad morzem marzy o takim z którego będzie miał bezpośredni widok z okna na morze. W wielu przypadkach niestety takie marzenie jest bardzo trudne do zrealizowania, gdyż ceny luksusowych apartamentów z najlepszym widokiem na morze w najlepszych lokalizacjach i inwestycjach przyprawiają o zawrót głowy. Dostępność takich apartamentów, w szczególności na rynku wtórnym, często graniczy z cudem, gdyż właściciele rzadko decydują się na ich sprzedaż, a i rynek pierwotny również nie rozpieszcza, gdyż apartamenty z najlepszym widokiem znikają z oferty sprzedaży w mgnieniu oka, zostawiając za sobą jedynie ślad na planie inwestycji w postaci informacji - sprzedany. Doskonała lokalizacja jest tylko jednym z elementów, które czynią apartamenty towarem luksusowym – standard wykończenia oraz infrastruktura towarzysząca w postaci basenu, sali fitness lub SPA odróżniają je od innych nieruchomości dostępnych w sprzedaży na nadmorskim rynku nieruchomości. To jak to jest z tym apartamentami? Czy przeciętnie zarabiający mieszkaniec naszego kraju może sobie pozwolić na jego zakup?

 inwestowanie_w_apartamenty.jpg

 

Apartamenty nad morzem nie muszą kosztować krocie

Duże znaczenie w wyborze apartamentu mają bez wątpienia nasze preferencje oraz kapitał jakim dysponujemy. Jeśli ktoś rozważa zakup takiego z bezpośrednim widokiem na morze, to musi liczyć się z tym, że zapłaci za niego więcej, niż osoba, która poszukuje apartamentu blisko morza, ale widok na Bałtyk nie jest dla niej koniecznością. Wychodzi na to, że apartamenty z widokiem na morze zarezerwowane są tylko, i wyłącznie dla ludzi dysponujących dużym kapitałem? I tak i nie. Apartamenty o podobnym metrażu i standardzie z widokiem na Bałtyk w jednej miejscowości mogą kosztować o parędziesiąt procent więcej niż w innej. Więc jeśli za cel nie obraliśmy sobie któregoś z popularnych kurortów nadmorskich to jest szansa, że za apartament wcale nie musimy słono zapłacić. Odległość inwestycji od plaży również nie jest bez znaczenia – w większości przypadków czym dalej od linii brzegowej tym będzie taniej, a więc jeśli nasz apartament nie musi być położony w apartamentowcu, który znajduje się w bliskiej odległości od morza to prawdopodobnie zapłacimy za niego o parędziesiąt procent mniej. Ceny apartamentów na sprzedaż nad morzem zaczynają się od około 6 000 zł i mogą dochodzić do nawet 40 000 zł za metr kwadratowy, a tyle trzeba zapłacić za luksusowy apartament, w najlepszej lokalizacji, prestiżowej inwestycji, z rewelacyjnym widokiem i wysokim standardem wykończenia. Rozbieżność cenowa jest bardzo duża – tak jak i zasobność naszego portfela, dlatego nad morzem każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

 

Apartamenty to dobra inwestycja na przyszłość

Osoby, które zastanawiają się w co zainwestować własne oszczędności lub mają możliwość skorzystania z innych form finansowania, bez wątpienia powinny rozważyć zakup apartamentu – dla siebie, dla rodziny lub po prostu w celach inwestycyjnych, aby czerpać zyski z wynajmu. Obecnie realna stopa zwrotu oscyluje wokół 5-6 % w skali roku, co daje całkiem niezły wynik, a jeśli weźmiemy pod uwagę również możliwość korzystania z takiego apartamentu we własnym zakresie, to apartament nad morzem, może przynieść właścicielowi sporo radości i korzyści. Oczywiście są instrumenty inwestycyjne, które są w stanie wygenerować dużo wyższą stopę zwrotu, jednak przy stosunkowo wyższym ryzyku, dlatego ostateczna decyzja w co i gdzie inwestować powinna być decyzją bardzo dobrze przemyślaną.

 

W co inwestować? Robert Kiyosaki, powiedział kiedyś Tu nie chodzi o to jak dużo pieniędzy możesz zarobić, ale ile pieniędzy możesz zachować, jak ciężko dla Ciebie pracują i jak wiele pokoleń je zatrzyma” – my się pod tym stwierdzeniem podpisujemy i stawiamy na nieruchomości, jako inwestycję bezpieczną, stabilną oraz ponadczasową. 

  

Planujesz zainwestować nad morzem? Sprawdź naszą ofertę apartamentów na sprzedaż tutaj

 

 

POLECANE ARTYKUŁY:

"Aktualne trendy w aranżacji wnętrz. Jak urządzić apartament w 2019?" Więcej

"Home Staging. Skuteczny akcelerator sprzedaży i wynajmu." Więcej

"Apartamenty nad morzem rewolucjonizują turystykę w Polsce" Więcej 

 

Designed by Possible